Darmowa dostawa od 199,00 zł

KAMIENICA POD ZŁOTYM PSEM – KAMIENICA POD ZŁOTYM PSEM – jak stała się siedzibą browaru?

2023-03-15
KAMIENICA POD ZŁOTYM PSEM – KAMIENICA POD ZŁOTYM PSEM – jak stała się siedzibą browaru?

Historia kamienicy „Złoty Pies” sięga średniowiecza. W XIII wieku w północno-wschodnim narożniku Rynku powstał pierwszy murowany budynek – mniejszy i niższy niż obecnie. Kamienica była rozbudowywana i przebudowywana przez kolejnych właścicieli, którymi przez długie lata byli zamożni złotnicy wrocławscy, a raz także cesarski inspektor jubilerski. W XVIII wieku kamienica została podwyższona do dwóch pięter z poddaszem. Fasadę od strony Rynku wzbogacono o imponujące zdobienia i elementy architektoniczne, a budynek uzyskał bogatą barokową formę. W 1730 roku dobudowano piękny portal z kolumnami, a nad nim – po raz pierwszy – umieszczono figurkę złotego psa, który stał się odtąd godłem kamienicy.

Dlaczego akurat pies stał się symbolem kamienicy?

Jest z tym związana legenda. Podobno w czasie przebudowy kamienicy pracował na jej dachu dekarz, który był właścicielem mądrego psa. Pies codziennie przychodził ze swoim właścicielem do pracy i gdy jego pan pracował na wysokości, pies cierpliwie czekał na dole. Niestety, któregoś dnia zdarzył się wypadek, dekarz spadł z dachu i zginął. Nieszczęśnika pochowano, lecz pies nadal przychodził, siadał przy bramie kamienicy i czekał na swojego pana… Właściciel kamienicy poruszony wiernością psa wybrał jego wizerunek jako godło kamienicy. A złota podobizna psa została umieszczona na gzymsie.

Na ruinach powstają dobre pomysły

Podczas oblężenia Wrocławia w 1945 roku kamienica została poważnie uszkodzona. Ocalały jedynie piwnice i portal z figurką złotego psa – widoczne jeszcze na zdjęciach z 1954 roku. W następnych latach kamienica została rozebrana, a ocalały portal został przeniesiony do muzeum (obecnie znajduje się w Muzeum Miejskim Wrocławia w Pałacu Królewskim). Przez wiele lat w miejscu, gdzie stała kiedyś kamienica nie było nic. Tylko pusta przestrzeń. W latach 1993-1994 zaczęła się rekonstrukcja i odbudowa kamienicy, a architekt wzorował się wiernie na zachowanych planach i fotografiach. Konstrukcję nośną wykonano z żelbetu, ale wszystkie detale i elementy ozdobne fasady zostały wykonane ręcznie przez zespół rzemieślników-kamieniarzy. Prace kamieniarskie trwały kilkanaście miesięcy. Uroczyste otwarcie obiektu miało miejsce 14 października 1994 r.

Restauracja to za mało, będzie browar Złoty Pies!

W 2012 r. kamienica doczekała się kolejnego, kompleksowego remontu, a w zabytkowych piwnicach otworzono restaurację „Złoty Pies”. Z czasem restauracja rozszerzyła swoją działalność do pierwszego piętra, a w 2015 roku do restauracji dołączył browar „Złoty Pies”. W widocznym miejscu stanęły ogromne kadzie do warzenia piwa, które są wyjątkową ozdobą browaru i restauracji „Złoty Pies”. Te kadzie są też dowodem na to, że piwa tworzone pod marką „Złoty Pies” powstają na miejscu, a nad całym procesem warzenia piwa czuwają zdolni piwowarzy. „Złoty Pies” to browar i marka piwa rzemieślniczego. Każdy gatunek piwa powstaje według autorskich receptur głównego piwowara, a każdy kraft po uwarzeniu otrzymuje swoją wyjątkową nazwę kojarzącą się z rasą psa (np. Bokser Lager, Pitbull IPA) i etykietę z wizerunkiem piwa. Stali fani naszych piw i bywalcy browaru używają już częściej „nazw psich”, a składając zamówienia mówią na przykład: „Rottweilera poproszę”.

Apetyt rośnie w miarę warzenia!

Jak to się mówi apetyt rośnie w miarę jedzenia, choć w tym wypadku wypadałoby napisać „w miarę warzenia”. Popularność browaru „Złoty Pies” i sukces piw wypuszczonych pod tą marką (liczne nagrody na konkursach piw rzemieślniczych), sprawiły, że twórcy marki „Złoty Pies” od dawna marzyli o stworzeniu nowej, oryginalnej marki piwa rzemieślniczego. Piwa z pazurem smaku i nutą dzikości w środku. Tak powstał projekt MUS.TANK, czyli seria charakternych piw opatrzonych w pierwszej serii wizerunkami dzikich zwierząt. Wszystkie piwa warzone są według autorskich receptur głównego piwowara J. Siecli, a ich walorem jest smak i jakość. Do produkcji piw MUS.TANK używamy najlepszych słodów, intensywnych, wyselekcjonowanych chmieli oraz starannie dobranych składników.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
5.00 / 5.00 2 opinie
Zaufane Opinie IdoSell
2024-02-23
Szybka i miła obsługa.
2023-12-11
Szybka i sprawna obsługa zamówienia
pixel